Producenci opakowań proponują coraz to inne rodzaje opakowań. Są jednak modele, które cieszą się niezmienną popularnością użytkowników. Należą do nich opakowania doypack stosowane w różnych branżach. Ich charakterystyczna forma przyciąga klientów ze względu na wygodę użytkowania oraz atrakcyjny wygląd na półkach sklepowych. Opakowania doypak są bowiem bardzo funkcjonalne. Dają możliwość przygotowania wersji z nadrukiem. Jest to istotnym atutem dla marek chcących wyróżnić swoje produkty. Klasyczne opakowania doypack powstają z tworzyw sztucznych. Pojawił się jednak trend na ekologiczne wersje tych opakowań. Po doypack eco sięga coraz większa rzesza odbiorców.
Typowe opakowanie typu doy pack powstaje z laminowanych tworzyw sztucznych. Jest więc trwałe i odporne na wilgoć. Tego typu opakowania nadają się świetnie do pakowania produktów spożywczych. Kawa czy przyprawy muszą być bowiem szczelnie zamknięte. Wszystko po to, by nie traciły swoich walorów. Tworzywa używane do produkcji klasycznych doypacków są praktyczne. Stają się jednak problemem dla środowiska. Plastikowe opakowania są możliwe do recyklingu. Jednak z różnych powodów nie są poddawane przetworzeniu w 100%. Rozkładają się więc w środowisku setki lat. To bardzo niebezpieczna sytuacja.
Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie ekologicznych wersji opakowań. Worki bio są bardziej przyjazne środowisku. Produkuje się je z materiałów biodegradowalnych. Ewentualnie łatwych do recyklingu. Opakowania bio ulegają biodegradacji w odpowiednich warunkach. To także stanowi pewien problem. Konieczne są bowiem odpowiednie zakłady przetwarzające takie produkty. Inną ekologiczną alternatywą są opakowania papierowe. Chodzi o wersje pokryte cienką warstwą barierową. Takie wersje opakowań, to krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Odpowiadają na rosnące oczekiwania konsumentów. Nadal jednak opakowania ekologiczne wymagają dopracowywania
Klasyczne worki do pakowania nie cieszą się dobrą sławą. Ich ekologiczne odpowiedniki również nadal są niedoskonałe. Nie ma bowiem odpowiednio wytrzymałych materiałów biodegradowalnych. Trudno prześcignąć w tym zakresie tworzywa sztuczne. Natomiast produkcja biopolimerów jest droższa. Wymaga bowiem bardziej zaawansowanych technologii. Niemniej jednak rozwój w tej dziedzinie jest dynamiczny. Każdy dobry producent opakowań doypack opracowuje coraz lepsze sposoby produkcji opakowań.